reklama

Klamstvá o prideľovaní bytov

Odkedy vyplávala na povrch táto prasacina, chodila mi po rozume bytová historka z našej rodiny. Píšem si s bratom: "Každú stredu mali stránkové dni v plesnivej chodbičke na miestnom úrade. Ako z Bulgakova. Sedel som tam vždy so spľasnutou igelitkou s vecami do školy a poslanci v oblekoch s plnými štrngajúcimi igelitkami a darčekovými košmi sa predbiehali."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (193)

"Najviac ma irituje to, že neuprednostnili mladú rodinu s dieťaťom, ktorá by za zdevastovaný byt dala všetko na svete. A dali byt dobre zarábajúcemu politikovi s trojizbákom v Petržke."

Zdá sa mi, že určitá motivovanosť pri obrane Figeľa prevážila a len málokto volá po zozname tých, ktorí byt v polovici 90. rokov NEdostali.

Ako to teda vyzeralo, keď si o byt požiadal bežný človek?

Predovšetkým som nikde doteraz nezazrela informáciu, že na to, aby si človek vtedy mohol podať žiadosť o byt v Starom meste, musel mať trvalé bydlisko v Bratislave I. Bez toho jednoducho žiadosť neprijali. Keď si teda o byt požiadali bežní ľudia, napríklad Ján Fifeľ z Hornej Maríkovej alebo Peter Schwarz z Petržalky, mali byť okamžite odmietnutí. Ďalšia podmienka: žiadateľ nemohol byť súčasne užívateľom inej nehnuteľnosti (toto platí dodnes). Bez porušenia tejto podmienky by dnes nebolo pár politikov, ktorí obetavo vrátili mestu nádherné byty v iných štvrtiach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Človek bežný si podal žiadosť a chodil sa pýtať, ako sa jej vodí - ak chcel, tak hoci aj každú stredu. Žiadosť sa posudzovala pravidelne každý mesiac na neverejnom zasadnutí komisie. Poradovník, o ktorom dnes tvrdia, že neexistoval, visel na nástenke na chodbe a menil sa po každom zasadnutí. Jeho zmeny boli výsledkom prehodnocovania žiadosti a kritérií. Medzi kritériá patrilo: ako dlho čakáš, koľko máš detí a na koľkých metroch štvorcových sa s koľkými postavami tlačíš. Každý mesiac bolo pridelených asi 10 bytov.

Človek bežný s manželkou mali o byt požiadané asi 5 rokov - až do chvíle, kým sa o bývanie nepostarali iným spôsobom a žiadosť nestiahli (čo bolo v roku 1997 práve z dôvodu užívania inej nehnuteľnosti). Keďže sa po ich sobáši a príchode prvého potomka na svet (1994) tlačili v dvojgarsónke u svokrovcov piati a manželka s trvalým bydliskom v Starom meste mala žiadosť podanú už dávnejšie, ešte za slobodna, ich štartovacie podmienky boli vzhľadom na uvedené kritériá veľmi nádejné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V dotazníku našli aj otázku na výšku sumy, ktorú sú ochotní do bytu investovať. Uviedli tam najviac, koľko vedeli, a zároveň písomne prejavili ochotu prevziať akúkoľvek dieru, resp. nebytový priestor. Obrana Figeľova totiž na začiatku vzbudzovala dojem, že sa postaral o jeden-jediný zdevastovaný byt v okrese, ale realita je taká, že zničené byty sa prideľovali úplne štandardne - preto aj tieto otázky v dotazníku.

Roky plynuli a bytová anabáza mala niekoľko pamätihodných medzníkov.

V jednej chvíli sa objavila možnosť, že ak žiadateľ o byt sám objaví opustený, resp. nevyužívaný byt alebo bytový priestor, má prednostné právo na jeho pridelenie, pokiaľ sa zaručí, že ho dá do poriadku. Začalo sa behanie po Starom meste, na ktorom som sa občas zúčastnila aj ja. Brat so ženou takto dali mestu niekoľko tipov na priestory, ktoré mesto zakaždým pridelilo niekomu inému.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na prízemí domu, kde vtedy žili u svokrovcov, umrela stará pani. Na úrade im povedali, že im byt prideliť nemôžu, lebo nemá sociálne zariadenia (mal ich). O niekoľko mesiacov sa tam nasťahoval chlapík z Michaloviec, príslušník Mestskej polície, ktorému ho pridelili, a čulo majstroval.

Poradovník bol/nebol na nástenke a onedlho sa ukázalo, že s ním narábajú ako Vasilisa Premúdra. Bežní ľudia sa po niekoľkých rokoch ocitli na 3. mieste a mierne rozrušení čakali na najbližšie zasadnutie bytovej komisie. Po ňom zistili, že sa z tejto pozície ani nehli, ale zmizlo meno tu z 10., tam z 15. miesta.

Úradníkov sa spýtali, čo to má znamenať. Dozvedeli sa, že poradovník je predpripravený materiál, na ktorý komisia môže, ale nemusí prihliadať. Človek, ktorého vtedy videli prvýkrát, im s plechovým ksichtom povedal: "Vy ste študenti, nie ste pre mesto prospešní." Tak sa vysvetlilo, ako prišiel k bytu mestský policajt. Po tomto pochopili, že úradníci si z nich robia srandu, poťažmo, že kvetiny nechľastajú (bratova svokra tam raz prišla s kyticou), a našli si na stredu užitočnejší program.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vzhľadom na toto všetko je z medializovaných prípadov známych ľudí zatiaľ pre mňa prijateľná len Žitňanská. Čo si mám myslieť o Hlinovom bezprácnom, len pol roka trvajúcom spôsobe, ktorý opisuje tu? Ešte mi tam pekných pár informácií chýba, ale pokiaľ bol v opisovanom období pridelený v Starom meste byt čo len jedinému bezdetnému človeku, ktorého teda uprednostnili pred trojčlennou rodinou, možnosti sú dve: buď sa stala krivda, alebo pravidlá magistrátu boli/neboli podobne ako poradovník. Prečo by politik nemohol bývať v Petržalke alebo na Dlhých dieloch, som nepochopila vôbec, ale bolo by veľmi nešťastné, keby sa hromozvody stali iba z ľudí, ktorí byt dostali (či už si budú kupovať odpustky, alebo nie).

Oveľa väčší problém totiž predstavujú ľudia, ktorí im tie byty dali. Smrdí to korupciou ako zmoknutý pes. Dvadsať rokov máme samosprávu, ktorá majetok mesta nezveľaďuje, ale rozdá či ináč prehajdáka, a to spôsobom, ktorý už ani nemôže byť menej transparentný. Ako by asi vyzeralo majetkové priznanie riaditeľky verejnoprávneho rádia, ktorá má nielen medzi múrmi tejto inštitúcie milú prezývku Pozemková? Prečo ho nikto od nej nechce? Kde vzala pred takmer dvadsiatimi rokmi trištvrte milióna len na rekonštrukciu, ktorú dokonca uvádza na svoju obhajobu? Pokiaľ to poriadne nevysvetlí, mala by lietať v poriadnom maléri (starostkou Starého mesta bola od roku 1990, predtým robila v galérii a na pamiatkovej správe; byt si nepridelila v roku 1992). A ako je možné, že dnes bez akejkoľvek sebakontroly vypúšťa takéto táraniny: "... veď koho by dnes už zaujímalo, že Weiss dal Starému Mestu za hnusnú dieru byt v perfektnom stave v Petržalke? Alebo Mikloš za byt, ktorý nebolo možné prideliť, krásny nový byt na Dlhých Dieloch?" Nebolo možné prideliť trojizbový byt? Asi nebolo dosť záujemcov alebo mal metre kosoštvorcové.

Klietku hanby máme v bývalej mestskej vodnej priekope, ale celý magistrát od roku 1989 do nej aj tak nenapcháme. Načim o iných priestoroch popremýšľať.

Nataša Holinová

Nataša Holinová

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  3x

jazyčnica -e -níc ž. hovor. pletkárka pejor. jazyčnica, teraz aj na ešte lepšom blogu Zoznam autorových rubrík:  Ňa nebudete nasírat furtČlánky publikované indeJazykové oknovinyFotkyV dôchodku nad krémešmiPitominky furt

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu