Dieťa v pazúroch štátu

Autor: Nataša Holinová | 2.8.2012 o 23:01 | (upravené 14.1.2014 o 19:36) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1008x

Niektoré prípady sociálnej pomoci v našej krajine pripomínajú vtip o slepcovi, ktorého previedli cez ulicu, aj keď sa urputne bránil.

Rozprávanie o Dodovi sa začalo u Idy Želinskej, ktorá v rokoch 2006 – 2008 šéfovala Detskému domovu Pohoda, čo bola jedna z početných Dodových štácií. Ako sa tam dostal?

„Sociálka mame zobrala dve deti, keď mali tri a päť rokov, a dali ich najprv do krízového centra. Zobrali jej ich preto, lebo nemala podmienky – bývala s nimi v garsónke, muž ju bil a prosila o pomoc. Takže sme jej pomohli tak, že sme jej vzali deti.“

Pokúsili sme sa sprehľadniť a spočítať všetky Dodove domovy. Nepodarilo sa. Nie je však miesto, kde by Dodo necítil blahodarný vplyv sociálnych pracovníkov. Na konci katastrofálneho výpočtu stojí dnes osemnásťročný človek bez vlastného domova, pre inštitúcie absolútne nedôveryhodný, ktorý sa medzitým stal obeťou závažného násilného trestného činu. Paradoxne, štát ho prevychovával v reedukačných zariadeniach spolu vyše poldruha roka – pre nič horšie ako úteky z neznesiteľnej situácie dostalo tzv. prevýchovu decko, ktoré nikdy nič delikventné nespáchalo a vždy odmietalo drogy či prostitúciu.

Nie je možné zastaviť sa pri všetkých Dodových míľnikoch, ale za osobitnú pozornosť stoja tie, na pozadí ktorých sa skrývajú zlé rozhodnutia sociálnych pracovníkov.

A ešte ma šokuje jedna vec: Detský domov sa zbaví dieťaťa presunom do reedukačného zariadenia bez najmenších problémov. Jednoduchým motívom môžu byť financie. Dieťa na úteku alebo presunuté do polepšovne znamená pre detský domov čistý zisk, pretože zaň dostáva určitú sumu, či už sa tam fyzicky nachádza, alebo nie. V konkrétnych číslach ide o zhruba 1000 eur mesačne, z ktorých musí posunúť reedukačnému domovu okolo 200 eur. Zvyšok je čistá, bezprácna ryža pre detský domov.

Argumentom pre toto fungovanie je to, že detský domov má stále výdavky v určitej výške, napríklad pre odsun dieťaťa neprestane zamestnávať vychovávateľa a tiež neodkrojí zo svojej budovy. V skutočnosti však zabije dve muchy jednou ranou: zbaví sa „chuligána“ a ešte zarobí. A tak stačí na odsun do reedukačného zariadenia akákoľvek banalita.

Čo kontrolný mechanizmus sociálnych pracovníkov? Nijaký neexistuje. Nanajvýš náhodná kontrola zistí, že sociálna pracovníčka nekoná, a vezmú jej osobné ohodnotenie. Ona napríklad spôsobí, že dieťa ide do polepšovne. Ak to urobila zle, príde o 30 až 70 eur. Skúsme zrátať, o čo všetko prišlo to dieťa.

Celý článok nájdete v augustovom Nota Bene (fotil Vlado), ale ešte som si spomenula na toto: Dodo mi pred naším stretnutím poslal ospravedlňujúcu sms, že bude 15 minút meškať. Zabudla som sa ho spýtať, v ktorom domove ho to naučili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?