Sedím na súde a nie je mi dobre

Autor: Nataša Holinová | 19.11.2012 o 11:07 | Karma článku: 17,94 | Prečítané:  4412x

Ten článok sa musí volať "Prežila holokaust. Prežije aj slovenské úrady a súdy?" Sedeli sme v kuchyni starej dámy za tým istým stolom, kde minule postavila sviečku nalepenú na viečko od pohára, aby som si mohla poodpisovať nejaké paragrafy a čísla spisu. Čakali sme.

kuchyna.jpg

- Môžem sa vás na niečo spýtať? Keď nebudete chcieť odpovedať, tak mi poviete stop.

- Áno?

- Už dvakrát ste sa zmienili, že si od šestnástich vybavujete úradné veci sama. Vy ste vtedy osireli?

- Áno, cez vojnu.

Zmĺkla. Chvíľu som rozprávala o maminej kamarátke Agneši Kalinovej, ktorá musí byť podobný ročník. Keď sa začali transporty slovenských židov, Agneša nejaký čas simulovala chorobu. Potom ju rodičia prepašovali do kláštora v Budapešti, kde sa skrývala až do konca vojny. Po návrate do Prešova nenašla zo svojej rodiny ani nohu.

Stará dáma vraví: - No, takých prípadov, že sa schovali do kláštora, bolo viac. So mnou aj natáčali, počkajte, ukážem vám. Došla potom obálka z Los Angeles, ale nikdy som ju neotvorila, ja to pozerať nechcem a nebudem. Otvorila ju až F., keď ma vyhadzovala z bytu. Ukážem vám. Dcéru to aj tak nikdy nebude zaujímať... Nie, že zaujímať, ja jej to nikdy neukážem.

Došuchtala sa s otvorenou veľkou tvrdou obálkou a dala mi ju. Fakt - Los Angeles. Vytiahla som dve VHS-ky a malú obálku. Na VHS-kách titulok: Survivors of the Shoah a zboku maličké: Anna M., 1998.

- Máte tu aj list,- hovorím.

Večer 14. 11. 2012 prvýkrát otvorila list z roku 1998, podpísaný Stevenom Spielbergom, ktorý ďakuje všetkým preživším holokaust, čo sa dali natočiť pre budúce generácie. Prečítala a podala mi ho.

Na toto sa nedá absolútne nič povedať. Ja som nevedela, že toto nie je prvýkrát, keď jej život nemá pre krajinu, ktorej je občanom, nijakú cenu.

- Môžete si to pozrieť, ale iba ak budete sama. Som tam aj nahá.

Tak iba vysvetlenie, čo vlastne hľadám v tejto biednej kuchyni: S touto starou dámou nacvičujú v roku 2012 určití ľudia také teátro, až má človek pocit, že pozerá film.

Radšej by som napísala "Čoskoro vo vašom kine", ale je to "Čoskoro v mojom článku" a bude to všetko o tom, ako sa dá legálne rozdupať cudzí život na atómy a ako sa dá rozdeliť rodina pomocou návrhov na zbavenie svojprávnosti. Motív tohto konania sa dá ľahko domyslieť. Ako sa vyjadril jeden z mojich najbližších: "Toto by už zaujalo aj Spielberga, že v demokratickej krajine uprostred Európy môže jedna obeť holokaustu v roku 2012 prísť znovu o všetko! Už len preto, že sa dožila úctyhodného veku, treba ju zneuctiť a Slovensko má na to zákon."

V pondelok 19. 11. 2012 o 11.00 preto sedím na súde a nie je mi dobre.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotlebovi fašisti už majú plán B. Ani zákaz strany ich nemusí odstaviť

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

SVET

NATO ide do vojny proti Islamskému štátu

Bruselský summit aliancie zatienili teroristické útoky v Manchestri.


Už ste čítali?