Sedím na súde a nie je mi dobre

Autor: Nataša Holinová | 19.11.2012 o 11:07 | Karma článku: 17,94 | Prečítané:  4417x

Ten článok sa musí volať "Prežila holokaust. Prežije aj slovenské úrady a súdy?" Sedeli sme v kuchyni starej dámy za tým istým stolom, kde minule postavila sviečku nalepenú na viečko od pohára, aby som si mohla poodpisovať nejaké paragrafy a čísla spisu. Čakali sme.

kuchyna.jpg

- Môžem sa vás na niečo spýtať? Keď nebudete chcieť odpovedať, tak mi poviete stop.

- Áno?

- Už dvakrát ste sa zmienili, že si od šestnástich vybavujete úradné veci sama. Vy ste vtedy osireli?

- Áno, cez vojnu.

Zmĺkla. Chvíľu som rozprávala o maminej kamarátke Agneši Kalinovej, ktorá musí byť podobný ročník. Keď sa začali transporty slovenských židov, Agneša nejaký čas simulovala chorobu. Potom ju rodičia prepašovali do kláštora v Budapešti, kde sa skrývala až do konca vojny. Po návrate do Prešova nenašla zo svojej rodiny ani nohu.

Stará dáma vraví: - No, takých prípadov, že sa schovali do kláštora, bolo viac. So mnou aj natáčali, počkajte, ukážem vám. Došla potom obálka z Los Angeles, ale nikdy som ju neotvorila, ja to pozerať nechcem a nebudem. Otvorila ju až F., keď ma vyhadzovala z bytu. Ukážem vám. Dcéru to aj tak nikdy nebude zaujímať... Nie, že zaujímať, ja jej to nikdy neukážem.

Došuchtala sa s otvorenou veľkou tvrdou obálkou a dala mi ju. Fakt - Los Angeles. Vytiahla som dve VHS-ky a malú obálku. Na VHS-kách titulok: Survivors of the Shoah a zboku maličké: Anna M., 1998.

- Máte tu aj list,- hovorím.

Večer 14. 11. 2012 prvýkrát otvorila list z roku 1998, podpísaný Stevenom Spielbergom, ktorý ďakuje všetkým preživším holokaust, čo sa dali natočiť pre budúce generácie. Prečítala a podala mi ho.

Na toto sa nedá absolútne nič povedať. Ja som nevedela, že toto nie je prvýkrát, keď jej život nemá pre krajinu, ktorej je občanom, nijakú cenu.

- Môžete si to pozrieť, ale iba ak budete sama. Som tam aj nahá.

Tak iba vysvetlenie, čo vlastne hľadám v tejto biednej kuchyni: S touto starou dámou nacvičujú v roku 2012 určití ľudia také teátro, až má človek pocit, že pozerá film.

Radšej by som napísala "Čoskoro vo vašom kine", ale je to "Čoskoro v mojom článku" a bude to všetko o tom, ako sa dá legálne rozdupať cudzí život na atómy a ako sa dá rozdeliť rodina pomocou návrhov na zbavenie svojprávnosti. Motív tohto konania sa dá ľahko domyslieť. Ako sa vyjadril jeden z mojich najbližších: "Toto by už zaujalo aj Spielberga, že v demokratickej krajine uprostred Európy môže jedna obeť holokaustu v roku 2012 prísť znovu o všetko! Už len preto, že sa dožila úctyhodného veku, treba ju zneuctiť a Slovensko má na to zákon."

V pondelok 19. 11. 2012 o 11.00 preto sedím na súde a nie je mi dobre.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako mení transplantácia srdca vnímanie okolitého sveta

Transplantácia orgánov sa ukazuje ako otázka niekoľkých rokov. Vhodné srdce pre Jana Škrlanta sa však našlo už po šiestich týždňoch.

ŠPORT

Legenda Merckx o Saganovi: Súperi mu len nahrávajú

Merckx nevidel na MS poriadne preteky.

SVET

Macron našiel spojencov na európsku revolúciu aj na Slovensku

Pri plánoch sa nemôže úplne spoľahnúť na podporu Nemecka.


Už ste čítali?