Súd: 86-ročná pani Majerová má času dosť

Autor: Nataša Holinová | 26.3.2013 o 9:31 | Karma článku: 17,04 | Prečítané:  10187x

Na 314. deň od vyhodenia matky z dcérinho bytu bolo jej advokátke doručené zamietnutie predbežného opatrenia. Pani Majerová teda nemôže bývať s dcérou v akreditovanej inštitúcii, naďalej musí strpieť absolutistickú nadvládu opatrovníčky v dvojizbovej monarchii, naďalej bude len chodiť na návštevy a pýtať sa, či tam môže nechať jedlo, čo priniesla.

Prečo nemôže byť s dcérou po celý čas, čo bude bežať súdne konanie, to jest očividne veľmi dlho? Neviem odpovedať na túto jednoduchú otázku.

Podľa odôvodnenia „navrhovateľka nepreukázala naliehavú potrebu dočasnej úpravy“. A mne sa zdalo, že na súde ukazovala občiansky preukaz, kde má dátum narodenia. Navyše som presvedčená, že keď ide o dieťa, malé alebo veľké nesvojprávne, je úplne jedno, či má rodič 30 alebo 86 rokov. Potreba riešiť je v takomto prípade naliehavá vždy, z princípu.

Súd zároveň konštatoval, že „... je potrebné vo veci urýchlene konať za účelom rozhodnutia vo veci samej.“ Je to v rozpore s predchádzajúcim tvrdením alebo nie?

Tento výrok možno čítať ako: Nevydáme predbežné opatrenie, lebo musíme rýchlo ukončiť základné pojednávanie. Ono totiž „nemožno prejudikovať rozhodnutie vo veci samotnej“.

Lenže predbežným opatrením sa v základnej podstate má zabrániť niečomu, čo hrozí. Definujme hrozbu a odstráňme ju, kým budú bežať súdy, pretože ak aj Okresný súd Bratislava II. bude urýchlene konať, nemusíme hádať, či sa ktorákoľvek strana odvolá. To je inak strašne fajn, že podľa súdu je potrebné urýchlene konať. Pojednávanie 25. februára bolo zrušené a nové nie je vytýčené dodnes.

Štát neriskoval nič, keby bol matke s dcérou dovolil odsťahovať sa zatiaľ do evanjelického Diakonu. Takto riskuje, že pani Majerová sa nedožije toho, že sa ukončí porušovanie jej ľudských práv.

V prebiehajúcom súdnom konaní sa už preukázalo, že opatrovníčka svojvoľne manipulovala s peniazmi dcéry, zadlžila ju až po uši a návštevy sú umožnené systémom Vasilisy Premúdrej: teraz áno, ale v lete nie a cez Vianoce tiež nie. Ďalej bol aj na súd doručený podnet pre Mestskú časť Ružinov, ktorý interpretujem tak, že ružinovská úradníčka klamala súdu. Toto nestačí?

Ida Želinská na Facebooku píše: „Ja som počula a videla, čo sa deje, keď pani M. príde na návštevu do bytu, v ktorom s dcérou žila takmer 40 rokov. Jej 60-ročná dcéra na ňu volá: „Hurá, hurá, mama prišla. Mama, už máš kľúče? Mama, budeš tu spať?““

Štát povedal, že mama tu spať nebude. Štát posunul cieľovú pásku v týchto pretekoch s časom, kde má opatrovníčka tridsať rokov k dobru.

Európsky súd pre ľudské práva sformuloval povinnosť štátu, ktorá mu nielenže bráni klásť prekážky v znovuobnovení rodičovských práv, ale núti ho, aby vykonal aktívne kroky na obnovenie vzťahov v pôvodnej rodine. Robí to? Rozhodnutím, nech si pani Majerová počká hoci na rozhodnutie Najvyššieho súdu, teda určite nie. Dnes je to 318. deň.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Všetci sú napojení na všetkých. Aj farmári na slušných

Protestujúci sa učia jeden od druhého. No a čo?


Už ste čítali?