Asociálna poisťovňa - lepšie je byť bohatý a zdravý

Autor: Nataša Holinová | 27.9.2013 o 9:10 | (upravené 13.1.2014 o 12:50) Karma článku: 4,04 | Prečítané:  1777x

Článok bol publikovaný v časopise Nota bene v októbri 2012. Väčšinou nemyslíme na to, že nejaká katastrofa nás môže zo dňa na deň usadiť do invalidného vozíka. Ak nám to aj zíde na um, tak zároveň s myšlienkou, že nejako vyžijeme z invalidného dôchodku. Naozaj?

Mária Szegfüová pred takmer štyrmi rokmi prekonala vážnejšie prechladnutie a hneď sa objavili obrovské ťažkosti. Ráno sa zobudila a nedokázala vstať z postele. Kolená mala opuchnuté, nohy jej tŕpli a svoje bolesti opisuje tak, že nezniesla ani len dotyk vlasu. Stratila rovnováhu a rýchlo nastala atrofia, čiže úbytok svalov.

Začalo sa behanie po doktoroch. Najprv ortopédie, kde okrem odporúčania operovať meniskus krčili plecami. Potom sa dostala na neurológiu, druhú, tretiu... Dospieť k dnešnej diagnóze trvalo spolu dva a pol roka – od januára 2009 do júla 2011. Na tom nie je nič divné, keď ide o komplikovanú diagnózu a stav. Takzvané polyneuropatie môžu mať množstvo príčin aj prejavov, preto sa dá pochopiť, že nie je jednoduché rozpoznať nejakú vzácnu špecialitu. Dnes sa Mária pohybuje po dome s „chodítkom“, mimo domu na vozíčku a čudné sú na tom úplne iné veci, konkrétne boj s úradmi.

Od januára 2009 sa neprešla sama po dedine. Prvé poschodie rodinného domu opúšťa iba v sprievode manžela a niektoré dni ani to nie. „Prekonať schody hore je pre mňa to isté, ako pre iných vyliezť na nejakú horu.“ Nohy ako paličky bez svalstva vidí cez nohavice aj oko laika. Absolvovala jednu operáciu a tri pobyty v Kováčovej. V polovici septembra 2012 však podľa úradov nemá nárok na invalidný dôchodok ani na rôzne príspevky pre postihnutých. Ako to?

Asociálna poisťovňa?

O invalidnom dôchodku Mária spočiatku nechcela ani počuť. Pre človeka, čo až do banálneho prechladnutia behal ako srnka a staral sa o dve deti, to znamená spečatenie osudu a významné narušenie sna o happyende – veď už bude mať aj na papieri, že je invalid. Ešte pred štyridsiatkou sa jednoducho necítila na úradné odpísanie svojej osoby. Keď sa však druhý rok takéhoto jestvovania chýlil ku koncu, obvodný lekár ju prehovoril, aby si podala žiadosť o invalidný dôchodok. Dôvod je jednoduchý – péenky sa nedajú ťahať donekonečna a hoci sa Márii ako účtovníčke ešte nejaký čas darilo pracovať z postele a na ten účel si kúpila notebook, nebol to únosný stav.

V septembri 2010 podala žiadosť. V decembri 2010 ju zamietli s odôvodnením, že nedosahuje potrebných 40 percent poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Dnešná neurologická diagnóza bola ešte vo hviezdach. V decembri dosiahnutých 35 percent poklesu tvorilo podľa posudku 25 percent na poruchy nervových koreňov a spletí a 10 percent na tzv. somatoformnú poruchu – na základe psychiatrického vyšetrenia z roku 2010, kde sa však uvádzajú iné diagnózy: atypická somatoformná depresia (iná afektívna porucha) a disociatívna porucha.

O čo ide? Disociatívnu poruchu možno laicky nazvať hysterická obrna a spočíva v tom, že k ochrnutiu dôjde z psychických dôvodov, pričom nie je prítomný nijaký fyzický nález, ktorý by ho zdôvodňoval.

Zober, daj, zober

Mária sa odvolala a 3. mája 2011 dostala rozhodnutie, ktorým jej invalidný dôchodok priznali. Čuduj sa svete, zrazu mala 75 percent poklesu pracovnej neschopnosti, pričom 70 percent mala tvoriť spomínaná somatoformná porucha spletená s diagnózou disociatívnej poruchy a 5 percent úplné novinky: synovitída kolien a struma. To všetko na základe rovnakých lekárskych správ ako predtým, ku ktorým pribudlo aj pár novších, najmä o neurologickom vyšetrení priamo na úradnom konaní 3. mája.

V posudku z toho dňa ma prekvapuje informácia v úvode objektívneho vyšetrenia, že menovaná má červený melír na vlasoch a nalakované nechty na rukách. V akom vzťahu je lak na nechtoch k neurologickému ochoreniu? Alebo má čitateľa pripraviť na to, že reč bude o excentrickej osobe, ktorá si chorobu vymýšľa?

Mária má od leta 2011 stanovenú dnešnú neurologickú diagnózu a záver, ktorý konštatuje „chronické periférnoneurogénne postihnutie ťažšieho stupňa“, rozširujúce sa aj na svaly horných končatín a brucha. Posledná veta znie, že úprava stavu je problematická, ide totiž o postihnutie buniek predných rohov miechy následkom infekcie enterovírusmi.

V lete 2012 Mária dostáva rozhodnutie Sociálnej poisťovne, že jej invalidný dôchodok opäť berú a jeho ďalšie prehodnotenie podmieňujú psychiatrickou hospitalizáciou. Je to nepochopiteľný zmätok, pretože neurologický nález im poskytla. Keďže proti psychiatrickému vyšetreniu nič nemá, vyhľadá rajónneho psychiatra. Od MUDr. Judity Šomodiovej v Šamoríne si odnáša správu bez akéhokoľvek psychiatrického nálezu: lekárka konštatuje pozitívne myslenie, depresiu nebadá a nevidí dôvod na hospitalizáciu ani psychiatrické liečenie.

Kto má zmätok v hlave?

Do polovice septembra a do uzávierky tohto čísla Sociálna poisťovňa nerozhodla, ale zdá sa, že pre ňu nebude také jednoduché prehodnotiť predchádzajúce závery a konečne prijať fakt, že Mária nemá svoj problém „v hlave“, ako sa vyjadrila.

O šlendriánstve posudkov Sociálnej poisťovne svedčí aj taký detail, že údajné psychiatrické ochorenie je označené ako G 54 a G 45, pričom G je označenie chorôb neurologických. Psychiatria má v klasifikačnom systéme pridelené písmeno F. Zároveň je to pekná ilustrácia toho, ako sa jedného dňa začali splietať neurologické a psychiatrické diagnózy, ale aj psychiatrické diagnózy navzájom.

Že sa tie dve diagnózy podobajú? Áno, ale keď niekomu beriete invalidný dôchodok, musíte byť maximálne presní. V správach a posudkoch sa proti Márii používa aj tvrdenie, že navštívila mnohých lekárov, a dokonca „snaha vyliečiť sa“, čo má asi potvrdzovať tézu, že jej ochorenie je psychiatrické.

Prirodzene, nedokážem rozhodnúť, ktorá diagnóza je správna, pripadá mi však zvláštne jeden rok klientovi priznať invalidný dôchodok pre tzv. hysterickú obrnu, druhý rok mu ho vziať a zároveň ignorovať neurológom konštatované postihnutie nervových buniek a zlú prognózu.

Ja o diagnóze rozhodnúť nedokážem a ani nemusím – na rozdiel od posudkových lekárov. Pýtam sa však odborníka, ktorý nebol zaťažený nijakými informáciami o predchádzajúcich diagnózach. Psychiatrička Judita Šomodiová vraví, že diagnóza somatoformnej ani disociatívnej motorickej poruchy sa nedá jedným vyšetrením potvrdiť ani vylúčiť, ale podľa jej názoru by svalová atrofia vyzerala inak. „Je vysoko nepravdepodobné, že by tzv. hysterická obrna pretrvávala tri a trištvrte roka.“

Prešlo desať mesiacov

Invalidné dôchodky sú oblasť, kde sa točia peniaze – a nie príslovečné fazuľky. Preto by mal rozhodovací proces vyzerať maximálne transparentne a tak objektívne, ako len súčasný stav medicíny umožňuje. Ak si však predstavujem, že invalidita sa percentuálne posudzuje v nejakej tabuľke, kde by sa sčítavali body za podrobné a konkrétne okolnosti, som na veľkom omyle. V posudkoch Sociálnej poisťovne sa hádže diagnózami a percentami poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť ako v mixéri. Ako sa vďaka jednému odvolaniu stane z Máriiných 35 percent zrazu 75? Podľa jej slov jej posudková lekárka, ktorá už v Sociálnej poisťovni nepracuje, chcela pomôcť a v rámci dobrej vôle prihodila percentá na duševnú poruchu.

Keď poisťovňa odpovedala pozitívne, od podania žiadosti prešlo desať mesiacov vrátane odvolacích lehôt. V máji poisťovňa píše, že invalidita vznikla od decembra 2010, rozhodnutie však bolo doručené až koncom júla 2011. Pre zdravotne postihnutého človeka je dôležité, aby sa o nároku na dávky dôchodkového poistenia rozhodlo v čo najkratšom čase. Preto je zákonná lehota 60, v mimoriadne zložitých prípadoch 120 dní. Desať mesiacov handrkovania sa o prvý záver sa logicky zdá človeku až-až. A to ešte netuší, čo ho čaká každý rok pri prehodnocovaní dôchodku.

To ešte nie je všetko

V Kováčovej Márii poradili, že by mohla mať nárok na viaceré kompenzačné príspevky od Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Uznali jej 60 percent postihnutia a dostala parkovací preukaz, preukaz ZŤP, príspevok na asistenciu, príspevok na hygienu, lebo chodí s pomôckou, atď, atď, všetko okrem príspevku na prestavbu kúpeľne.

Po piatich mesiacoch, v čase, keď Sociálna poisťovňa zamietla ďalšie poskytovanie invalidného dôchodku, začal prehodnocovať veci aj úrad, vyžiadal si lekárske správy a Máriu si pozval. Všetky príspevky jej vzali s tvrdením, že jej de facto nič nie je, pričom úrad nepochopiteľne konštatoval zlepšovanie stavu. Posudkový lekár Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorého meno chýba a nedá sa zistiť, konštatuje v komplexnom posudku „účelovú psychickú nadstavbu“. Konštatovanie ortopéda, že sprievod druhej osoby, preukaz ZŤP a doprava osobným vozidlom je pre Máriu nutná, asi zaujíma iba mňa.

Mária má papiere pedantne odložené. O každej jednotlivosti sa korešponduje zvlášť. Úrad priznáva/priznáva/priznáva/priznáva. Úrad odníma/odníma/odníma. Mária sa odvoláva/odvoláva/odvoláva. Hoci mám pocit, že táto úradná šikana by ma už dávno prestala baviť, pointa je inde – z tohto boja sa stala vojna za princíp a za pravdu. Akoby človeku nestačilo, že má od osudu riadne naložené už tým, ako sa mu žije s pohybovým postihnutím.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slamky chcú Briti zakázať. Prečo sú také nebezpečné

Slamky sa nedajú recyklovať. Američania ich denne spotrebujú pol miliardy.


Už ste čítali?