Vianoce v réžii sociálky

Autor: Nataša Holinová | 23.12.2013 o 10:11 | (upravené 23.12.2013 o 22:42) Karma článku: 17,53 | Prečítané:  6434x

Niekedy padne rozhodnutie z moci úradnej: vy so svojou rodinou cez Vianoce nebudete. Svoje dieťa neuvidíte. Jediná vec, ktorá by sa pri takýchto rozhodnutiach mala zvažovať, je akékoľvek riziko pre potenciálne ohrozenú osobu. Iný dôvod, prečo úradne deliť rodinu, neexistuje.

V Ružinove žije rodina, ktorá má už mesiac odňaté dieťa a umiestnené v detskom domove. Podklady poznám a tvrdím, že je to tak len vďaka dokonale mizernej práci bratislavského Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Detský domov navyše zamietol vianočný pobyt dieťaťa v rodine.

Preto som chystaný článok o rodine XYZ a o celom probléme túžila mať na papieri ešte pred Vianocami. Potom sa ukázalo, že o Vianociach ešte nepadlo posledné slovo, a tak nasledujúci odsek môjho chystaného článku už celkom neplatí.

Ústredie neodporúča detským domovom, aby určovali návštevné hodiny pre biologických rodičov, ale môžu ich obmedziť, ak sú pre dieťa nepriaznivé. Na prvom mieste by mal byť stále deklarovaný najlepší záujem dieťaťa. Detský domov však rodine stanovil také riedke návštevy* z dôvodu, že dieťa je umiestnené mimo Bratislavy. Spoločné strávenie Vianoc zamietol a 17. decembra rodine oznámil termín najbližšieho stretnutia až 27. decembra. „Povedali nám, že Darinka** bude mať stromček aj darčeky,“ vraví stará mama.

* Raz týždenne 1 hodina.
** Meno dieťaťa je zmenené.

Dovolili im totiž dva dni. Dovolili im ich preto, lebo od 6. decembra posielam na Ústredie otázky a iné buzerácie. Následkom toho sa Ústredie spojilo s detským domovom a domov rodinu pozval na rokovanie o Vianociach. Tam sa náramne čudoval, o čo famílii ide. Veď sa už predsa dohodli, tak čo sa rodina sťažuje na Ústredí? Rokovanie samotné nebolo žiadna prechádzka ružovou záhradou.

Rodina sa na Ústredí nesťažovala, to boli len moje otázky. Detský domov je jediný kompetentný rozhodnúť o Vianociach, ale na ich písomnú žiadosť ani neodpovedal. Ústne ich poslal na Ústredie a dokonca na políciu.

Na čom sa dohodli? Povedali len: Žiadne Vianoce, kým polícia nestanoví súdneho znalca, psychológa, ktorý vyšetrí dieťa. Čo informácia, to perla. Žiadny súdny znalec sa totiž nekoná, kým človeka trestne nestíhajú, a tento prípad na stíhanie naozaj nevyzerá.

Či dieťa v predškolskom veku strávi Vianoce so svojou rodinou, bolo detskému domovu úplne fuk. A je to tak len úplnou náhodou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štefunko: Nešiel by som do toho, keby som mal byť bezvýznamný hráč

Predseda novej strany Progresívne Slovensko si trúfa vo voľbách na 15 percent. Kandidátov chce nasadiť už do tohtoročných komunáliek.

ŠPORT

Nechcel som, aby Nasťa odišla. Dnes to chápem, tvrdí jej brat

Ako je možné, že Kuzminová vyhráva, a naši nie, čudujú sa Rusi.

KOMENTÁRE

Štefunkov test politických zákonitostí

Vyzerá to, ako keby cielene trolovali voličov nezaujímavými témami.


Už ste čítali?